Ruby on Rails Uygulamasının Heroku Servisinde Çoklu Ortamda (Staging, Production) Yayınlanması

Merhaba,

Sizlere daha önceden rails uygulamanın yayına alınması yöntemlerinden biri olan kendi ubuntu sunucunuzda uygulamanın yayınlanması işlemini anlatmıştım. İlgili yazıya şu linkten ulaşabilirsiniz.

Bu yazıda ise uygulamanın Heroku servisi üzerinde, çoklu ortamlar(Staging, Production) için ayrı ayrı yayına alınması süreçlerinden ve her bir ortam için farklı git branch'lerinin kullanılması olayından bahsedeceğim.

Heroku üzerinde yayına alacağımız uygulamanın boş bir uygulama olması yerine bir kaç işlem yapabildiğimiz bir uygulama olması için Cybele gem'ini kullanarak bir uygulama oluşturacağım. Kullandığım cybele versiyonu ise 1.9.2'dir.

Proje oluşturma adımı ile başlayacak olursak;

Terminalimizden cybele proje oluşturma komutunu çalıştırıyoruz;

  cybele blog

Daha sonrasında ise oluşturulan projemizin README.md dosyasında yeralan uygulama çalıştırılmadan önce yapılması gerekenleri yapıyoruz. Bu işlemler ise;

 • Proje dizininde yeralan .env.local değişkenlerini ayarlıyoruz. Bu ayarlar içinde e-posta göndermek için kullandığımız SMTP ayarları olan aşağıda listelenen ayarlar bulunmaktadır.
  SMTP_PASSWORD=your_password
  SMTP_USER_NAME=your_user_name
  SMTP_ADDRESS=smtp.sendgrid.net

Mail servisi olarak SendGrid servisi size ücretsiz olarak aylık 12000 e-posta sağlamaktadır. Hobi projeleriniz için bu servisi kullanabilirsiniz. Settings->Credentials sayfasından gerekli username ve password'u alabilirsiniz.

 • Hataları izleyebilmek için kullandığımız Rollbar servisinde aldığımız token'ı config/initializers/rollbar.rb dosyasında yer alan your_token yazan string ile değiştiriyoruz. Rollbar servisi üzerinde projenizi oluşturduğunuzda size doğrudan gerekli token'ı, yönergeleri ile birlikte verecektir.
 • User ve Admin model'leri için db/migrate/*.rb dizininde yeralan migration dosyalarındaki is_active alanının varsayılan değerini true olarak ayarlıyoruz.
 • Projenin config/settings.yml dosyasında yeralan username ve password alanlarını değiştiriyoruz.
 • Son olarakta projenin public dizini için VERSION.txt dosyası oluşturmak için şu komutu çalıştırıyoruz;
  ln -s ../VERSION.txt VERSION.txt

Projemizde bu ayarları yaptıktan sonra, uygulamayı çalıştırma işlemlerine geçiyoruz. Bu adımda ise şu komutları sırasıyla çalıştırıyoruz.

  bundle
  redis-server
  rake sidekiq:start
  rake db:create
  rake db:migrate
  rake dev:seed
  rails server

Çalışan uygulamanın ekran görüntüsü aşağıdaki resimdeki gibi elde edilecektir.

cybele-ile-kurulmus-uygulama

Ayrıca localhost:3000/hq url'linden de uygulamanın yönetici bölümüne erişebilirsiniz. Yönetici giriş bilgileri db/seeds.rb dosyasında yer almaktadır.

Buraya kadar normal olarak projemizi oluşturmuş olduk. Şimdi çoklu ortamlarda kullanmak için git'in efektif bir dallanma eklentisi olan git-flow ile ilgili ayarlara. Projemizin kök dizininde tanımlamış olduğumuz git yanına git-flow'u tanımlıyoruz. Git'in master branchinde iken şu komut ile git-flow'u aktif hale getiriyoruz.

  git flow init

Bu komut sayesinde release kodlarımızın yani production ortamı için kullanılacak kodlarımız master branch'inde, development kodlarımız yani staging sunucusunda yayınlayacağımız kodlar develop branch'inde tutulacaktır. Git-flow tanımlama işleminin ardından artık heroku üzerinde uygulama oluşturma bölümüne geçiyoruz. Heroku üzerinde heabımızı oluşturup giriş yaptıktan sonra yeni bir uygulama oluşturuyoruz.

heroku-uzerinde-uygulama-olusturma

Oluşturduğumuz uygulamanın ismi eşsiz olmalıdır. Heroku size alt alanadı sağladığı için aynı isimli uygulamara izin vermemektedir. Biz uygulama ismi olarak lab2023-blog-sample tercih ettik. Bu uygulama production ortamı için kullanacağımız kodları barındıracaktır. Yukarıdaki adımları izleyerekten tekrar bir uygulama daha oluşturuyoruz. Bu uygulama ise staging ortamımız olacak ve develop branch'indeki kodlarımızı barındıracağız. Staging ortamı için uygulama ismi olarak staging-lab2023-blog-sample'ı tercih ettik.

Production ve Staging uygulamalarımızı oluşturduktan sonra bu iki uygulamaya da uygulamanın detaylar sayfasında bulunan Resources sekmesinden Heroku Postgres::Database, Logentries ve Redis To Go elementlerini şekilde ki gibi ekliyoruz.

heroku-uzerinde-uygulamaya-element-ekleme

Heroku Postgres::Database elementi PostgreSQL veritabanı için gereklidir. Logentries elementi uygulama logları portal üzerinden analiz edebilmemiz için gereklidir. Redis To Go elementi uygulama içinde kullandığımız Sidekiq arka plan işlerini gerçekleştirebilmemiz için gereklidir.

Uygulamamız için gerekli elementleri ekledikten sonra sıra geldi heroku uygulamalarımızın git ile ilgili ayarlarını yapma işlemine. Bu işlem için Production uygulamamız olan lab2023-blog-sample uygulamasının Detaylar sayfasından Settings sekmesine geliyoruz. Bu sayfada uygulama ile ilgili bir çok detayı bulabilirsiniz. Info bölümde yer alan Git URL alanındaki linki kopyalıyoruz.

heroku-uzerinde-uygulama-git-url

Bu kopyaladığımız git url'i terminalden proje dizinimize gelerek, aşağıdaki komutu kullanarak ekliyoruz.

  git remote add production https://git.heroku.com/lab2023-blog-sample.git

Git komutlarında kullancağınız remote.production.url'in ayarlandığını görmek için, şu komutu kullanabilirsiniz.

  git config --list

Eğer yanlış bir url eklemesi yaptıysanız şu komutu kullanarak eklediğiniz url'i kaldırabilirsiniz.

  git remote remove production

Bu uyguladığımız adımlardan terminalden url eklemeye kadar olan adımları aynı şekilde staging uygulaması olan staging-lab2023-blog-sample için de yapıyoruz. Terminalden git url'i ekleme bölümünde ise şu şekilde ki komutu çalıştırıyoruz.

  git remote add staging https://git.heroku.com/staging-lab2023-blog-sample.git

Bu işlemlerden sonra artık uygulamamızın heroku urllerini de eklenmiş olduk.

Şimdi staging uygulamamıza kodları gönderme kısmına gelelim. Bu işlemi yapabilmek için heroku uygulamalarına erişimimiz olması gerekmektedir. Heroku sunucularına, git ile uygulama kodlarını gönderebilmek için heroku komutları ile login olmalıyız. Heroku komutlarının kullanılabilmesi için ise Heroku Toolbelt kurulumunu yapmalısınız.

Kurulum yapıldıktan sonra şu komut ile heroku hesabınıza giriş yapabilirsiniz;

  heroku login

Giriş yaptıktan sonra staging uygulamamızı yayına almak için şu komutu kullanıyoruz;

  git push staging develop:master

Bu komutta develop:master ile yapılmak istenen develop branch'indeki kodlar heroku üzerinde master branchine aktarılması işlemidir. Heroku uygulamaları master branch'te çalışmaktadır. Bu komutu çalıştırdıktan sonra uygulamamız artık heroku sunucusuna gönderilmiştir, şekilde gördüğünüz gibi.

heroku-uzerinde-uygulama-calismasi

Proje dizinimizde bulunan Procfile sayesinde bir web bir de worker dynosu çalıştırılabilir duruma gelmiştir. Web dynosu varsayılan olarak direk çalıştırılmıştır. Worker'ı ise uygulama detay sayfasında Resources sekmesinde bulunan sayfadan açmamız gerekmektedir. Worker'ı da çalıştırdıktan sonra uygulamamızın son hali şekildeki gibidir.

heroku-uzerinde-uygulama-calismasi-2

Worker'larımızın sidekiq ayarları config/sidekiq.yml dosyasında bulunmaktadır. Burada production ortamı için concurrency: 25 olarak ayarlanmıştır. Redis To Go ücretsiz paketi düşük özelliklere sahip olduğu için 25 thread'e izin vermemektedir. Bunu 3 olarak ayarlarsak production ortamı içinde problem yaşamadan uygulamamızı yayınlamış oluruz.

Uygulamamızı sunucuya gönderdik ve web ile worker dynolarını çalışır hale getirdik. Şimdi heroku üzerinde veritabanı için migration dosyalarını koşma ve seed rake'lerini çalıştırma işlemine geçiyoruz.

  heroku run rake db:migrate --app staging-lab2023-blog-sample
  heroku run rake dev:seed --app staging-lab2023-blog-sample

Heroku uygulamasında rails console'a erişmek için gerekli komut;

  heroku run rake console --app staging-lab2023-blog-sample

Bu işlemlerden sonra .env.local dosyamızda tutduğumuz ENV değişkenlerinin heroku üzerinde ayarlanması işlemine geçeçek olursak, şu komut ile bu değişkenleri ayarlayabiliriz.

  heroku config:set SMTP_ADDRESS=smtp.sendgrid.net --app staging-lab2023-blog-sample
  heroku config:set SSMTP_USER_NAME=your_user_name --app staging-lab2023-blog-sample
  heroku config:set SMTP_PASSWORD=your_password --app staging-lab2023-blog-sample
  heroku config:set ROOT_PATH=https://staging-lab2023-blog-sample.herokuapp.com --app staging-lab2023-blog-sample
  heroku config:set BASIC_AUTH_IS_ACTIVE=yes --app staging-lab2023-blog-sample

Ayarlarınızı bu komutlar ile ayarladıktan sonra heroku üzerinde uygulamanın ayarlar sayfasında Config Variables bölümünde bu değişkenleri görebilirsiniz, ayrıca portal üzerinden de bu değişkenleri değiştirebilirsiniz. Herokuya rails uygulaması gönderildiğinde RAILS_ENV varsayılan olarak production olarak ayarlanıyor. RAILS_ENV değerini de staging ile değiştirebilirsiniz.

  heroku config:set RAILS_ENV=staging --app staging-lab2023-blog-sample

Şu komut ile de heroku üzerindeki değişkenlerinizi listeleyebilirsiniz;

  heroku config --app staging-lab2023-blog-sample

Şu komut ile çalışan dynolarınızı listeleyebilirsiniz;

  heroku ps --app staging-lab2023-blog-sample

Şu komut ile dynolarınızı(web, worker) yeniden başlatabilirsiniz;

  heroku ps:restart --app staging-lab2023-blog-sample

Komut bilgilerinin ardından production ortamında uygulamamızı yayınlama işlemine gelecek olursak; Şu anda master branch'imizde herhangi bir release kodu bulunmamakta. Git-flow'dan yararlanarak v1.0.0 etiketi ile bir versiyon yayınlayalım. Bu işlem için gerekli olan komutlar şunlardır;

  git flow release start v1.0.0
  git flow release finish v1.0.0

Git-flow sayesinde çıkardığımız ilk release'i lab2023-blog-sample heroku uygulamamıza göndermek için gerekli komut;

  git push production master

Uygulamamızı production ortamına gönderdik sonra aynı staging ortamında olduğu gibi diğer komutları uygulamaya özel olarak çalıştırıyoruz.

  heroku run rake db:migrate --app lab2023-blog-sample
  heroku run rake dev:seed --app lab2023-blog-sample
  heroku config:set SMTP_ADDRESS=smtp.sendgrid.net --app lab2023-blog-sample
  heroku config:set SSMTP_USER_NAME=your_user_name --app lab2023-blog-sample
  heroku config:set SMTP_PASSWORD=your_password --app lab2023-blog-sample
  heroku config:set ROOT_PATH=https://lab2023-blog-sample.herokuapp.com --app lab2023-blog-sample
  heroku config:set BASIC_AUTH_IS_ACTIVE=no --app lab2023-blog-sample
  # Tek seferde bütün ayarları yapmak isterseniz şu komutu kullanabilirsiniz
  heroku config:set SMTP_ADDRESS=smtp.sendgrid.net SSMTP_USER_NAME=your_user_name SMTP_PASSWORD=your_password ROOT_PATH=https://lab2023-blog-sample.herokuapp.com BASIC_AUTH_IS_ACTIVE=no --app lab2023-blog-sample

Uygulamamız da ilk kez bu komutları çalıştırdıktan sonra yeni değişiklikleri sunucuya göndermek için kullanacağımız komutlar;

Staging ortamı için;

  git push staging develop:master

Production ortamı için;

  git push production master

Eğer yeni migration dosyalarınız veya çalıştırmanız gereken özel rake'ler varsa yukarıdaki komutlardaki gibi uygulamayı belirterek çalıştırmanız yeterlidir.

Gemfile dosyanızda özel github repolarınız varsa bu repolara heroku uygulamanızın erişebilmesi için herokuya özel oluştruduğunuz ssh keylerinizi şu komut ile herokuya ekleyebilirsiniz;

  heroku keys:add ~/.ssh/heroku_id_rsa.pub

Sık ihtiyac duyabileceğiniz bazı komutların listesi aşağıdaki gibidir;

  # Web dynonusunu yeniden başlatır
  heroku ps:restart web
  # Worker dynonusunu yeniden başlatır
  heroku restart worker
  # Yapılması gereken ağır işleri farklı dyno büyüklüklerinde çalıştırmak isterseniz
  heroku run --size=standard-2x rake heavy:job
  heroku run --size=performance-l rake heavy:job
  # Uygulama loglarını terminalden izleyebilmeniz için
  heroku logs
  heroku logs --tail
  heroku logs --source app --tail
  # Uygulamanın veritabanı bilgilerini listelemek isterseniz
  heroku pg
  # Uygulamanın veritabanı yedek alma zaman planı
  heroku pg:backups schedules
  # Uygulamanın veritabanın düzenli olarak yedek almasını istiyorsanız
  heroku pg:backups schedule --at '04:00 Europe/Istanbul'

Örnek uygulamaya şu linkten ulaşabilirsiniz. Örnek kaynak kodlar ise şu linkten ulaşabilirsiniz.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. İyi çalışmalar..

comments powered by Disqus