Rails Girls Denizli 2019 Etkinliği Nasıl Geçti?

Rails Girls, kadınların Ruby on Rails teknolojisini anlamalarını ve bu teknolojiyi kullanarak fikirlerini inşa etmelerini sağlamaya teşvik etmek amacıyla kurulmuş olan, Finlandiya kökenli bir topluluktur.

15 - 16 Mart 2019 tarihinde Lab2023 firması organizatörlüğünde Denizli'de 3.sünü düzenlemiş olduğumuz etkinlikte katılımcılarımız ve koçlarımızla birlikte eğlenceli ve bilgilendirici iki gün geçirdik.

railsgirlsdenizli

Rails Girls 1.Gün: Kurulum Partisi

Etkinliğimizin ilk gününü, katılımcılarımızla tanışma ve bilgisayarlarına gerekli kurulumların yapılması ile geçirdik. Uygulama geliştirirken kullanacak olduğumuz Linux komutları ve Git kavramını anlatmaya çalıştık.

railsgirlsdenizli

Rails Girls 2.Gün

Etkinliğimizin ikinci gününde, ‘Ruby’ ve ‘Ruby on Rails’ teknolojileri hakkında bilgi verdik. Hemen ardından gerçek bir uygulama geliştirme sürecine başladık. Kadınlarımızın iş hayatında daha fazla bulunmasını sağlamak amacıyla, onlara iş kurma süreçlerinde nasıl bir yol izlemeleri gerektiğine dair Yeliz Koç Erikan tarafından ‘Tim/Teb Girişim Evi’ sunumuyla bilgi verdik. Ayrıca, örnek olması için çağırdığımız, Dr. Öğretim Üyesi Arzum Işıtan'ın ‘Girişimci Kadın Mühendis’ konuşması katılımcılarımıza ilham kaynağı oldu. Daha sonra, Web uygulamalarında kullandığımız teknolojileri keyifli bir şekilde anlamalarını sağlayacak Bentobox çalışmasını gerçekleştirdik. Sunumlar ve Bentobox çalışmalarımız ardından, web uygulaması çalışmamıza kaldığımız yerden devam ettik.

railsgirlsdenizli

comments powered by Disqus