Minimalizm ve sadelik zamanı, Flat UI

Merhabalar,

Firmamızın da en temel prensiplerinden birisi olan Basit olan mükemmeldir prensibine uygun olarak tasarım trendlerinde son dönemlerde ön plana çıkan Flat Design prensiplerini kendimize yakın bulmaya başladık.

Bildiğiniz gibi tasarım camiasında son zamanlarda Flat Design adı altında yaygınlaşmaya başlayan ve temelinde basitlik yatan bir tasarım akımı başladı. Bu konudaki temel prensiplere http://designmodo.com/flat-design-principles/ adresidnen göz atablirsiniz.

Bu akımın en ön plana çıkan prensipleri

  • Her şeyi sade ve basit tut.
  • Tipografiye ve okunabilirliğe önem ver.
  • Renk düzenine önem ver.
  • Sade ve uyumlu renkleri tercih et.
  • Renklerde keskin ve net tonlar kullan.
  • Tasarımını minimalist yap. Karmaşadan uzak dur.
  • Nereyedeyse hiç kabartma kullanma herşey düz olsun.
  • Kullanıcı deneyimini ve ilgiyi artırmak için basit animasyonlar kullanın.

Son zamanlarda Apple firmasını da cezbeden bu tarzı, yakın zamanda duyurulan Apple IOS 7’ de yakınen inceleme fırsatı buldum. Apple gerçekten tasarım prensiplerinde radikal değişikliklere giderek 3D kabartmalı formdan daha düz (Flat) bir tarza adım atarak büyük bir değişim geçirmiş. Apple'daki tasarım değişikliklerini kıyaslayan şu makaleye bir göz atabilirsiniz. Apple gibi bir devin böyle bir karar alması bizi de etkilemiş ve Flat tarza geçme konusunda motive etmiştir.

Bu noktada firma olarak bizde bu tarzı benimsememizi kolaylaştıracak bir framework araştırmaya başladık. Mevcut tarasım araçlarımızda bulunan Twitter Bootstrap’ın yanına tasarım olarak flat tarzı koyabileceğimiz [Flat UI][4] yi keşfettik. Twitter bootstrap ile uyumlu olması, bu kararı vermemizde çok büyük bir rol oynadı.

Github sayfasında da oldukça popüler ve aktif olan Flat UI bu aşamadan sonra lab2023'ün tasarım araçlarından birisi olacaktır. Ayrıca yakın zamanda geşiştirmeye başladığımız Kebab Project Evulation’ ın (Kebab 3.x) yapı taşlarından olan Hierapolis Admin Theme‘de kullanılacaktır.

Şimdilik paylaşacaklarım bunlardan ibaret. İyi çalışmalar dilerim.

Kaynaklar

comments powered by Disqus